STRES, IZGORELOST
WHO oz. svetovna zdravstvena organizacija označuje stres kot eno izmed največjih nevarnosti 21 stoletja. Nekateri strokovnjaki ocenjujejo da bi lahko stres povzročal tam nekje od 70 do 80% vseh obiskov pri osebnem zdravniku.
Stres se nam pojavlja vsakodnevno in je lahko tudi pozitiven, saj nas spodbuja k razmišljanju, iskanju novih rešitev in bolj aktivnemu življenju….
Kadar pa je stresov preveč, predolgo trajajo in jih ne moremo obvladati, govorimo o negativnem stresu in ta stres nam lahko povzroča številne težave na telesnem kot tudi na duševnem zdravju.
To je le nekaj od težav, ki nam jih lahko povzroči stres:
- prebavne motnje: čir, driska, zaprtost, izguba teka, pretirana ješčnost, zgaga, slabost, bruhanje;
- motnje srca in ožilja: visok krvni tlak, motnje srčnega utripa;
- motnje imunskega sistema: revmatoidni artritis, sladkorna bolezen, nekatera rakava obolenja, alergije;
- motnje mišičnega sistema: mišični krči, bolečine v vratu in hrbtu;
- motnje dihal: pogosti prehladi, astma;
- duševne motnje: zloraba psihoaktivnih snovi in posledična odvisnost, anksiozne motnje in depresija.
(https://www.nijz.si/sl/stres )
Ljudje smo si zelo različni in tudi zelo različno dojemamo stres in se spoprijemamo z njim. Odvisno je tudi v kakšni življenjski situaciji smo in koliko podpore imamo od zunaj. Na žalost je tudi odvisno kakšna je naša samozavest in samozaupanje. Pri zelo nizki samozavesti smo konstantno pod stresom, ker enostavno ne zaupamo sebi dovolj da bomo zmogli vse te stresne situacije prebrodit in jih uspešno rešit.
S pomočjo hipno-terapije se boste naučili enostavno in prijetno sproščat, vse simptome stresa pa zelo dobro nadzorovat. Okrepi se tudi samozaupanje in samozavest, seveda če je to potrebno. Že prvi obisk vam bo zelo olajšal napetost telesa in lažje boste zadihali. Stres tudi zelo onemogoča miren in globok spanec. Tudi pri nespečnosti je hipno-terapija zelo uspešna.
Izgorelost
O izgorelosti govorimo ko je oseba psihično in fizično tako zelo izčrpana da enostavno ne zmore več se skoncentrirat na določeno nalogo, nima nobene prave energije za delo, izgubi se volja do aktivnosti, ki so jim bile včasih v veselje, pozabljivost, veliko spi, neodločnost….
Utrujenost po delu je normalno stanje po intenzivnem delu, medtem ko je izgorelost duševna motnja, ki je posledica nezmožnosti, da bi svojemu pretiranemu delu (deloholizmu ali prisilna delavnost) postavili zdrave meje.
Izgorelost je proces samoizčrpavanja, ko se posameznik žene onkraj vseh meja svojih sposobnosti, da bi z dosežki zadovoljil svoja pretirana pričakovanja. Pojavlja se pogosteje pri ljudeh ki so zelo perfekcionistični, so bili vzgojeni s pogojevano ljubeznijo, se samovrednotijo z dosežki, pretirana zaprtost vase (introvertiranost),….
Izgorelost poteka v treh stopnjah:
- Izčrpanost: če občutek potlačimo in še vedno delamo naprej brez odmora in sprostitve. Postajamo vedno bolj neučinkoviti, ne skoncentrirani, zaskrbljeni, tesnobni in pojavi se tudi nespečnost.
- Ujetost: narašča tesnoba in tudi velikokrat se pojavijo panični napadi. Ker smo manj učinkoviti, so seveda pohvale bolj redke in vse večkrat razočarani nad sabo, razvrednoteni, kar nas vodi v depresijo, glavobole, bolečine v želodcu. Počutimo se kot da izgubljamo samega sebe, da bi te občutke skrili si prizadevamo za vedno večje dosežke in nove pohvale.
- Sindrom adrenalne izgorelosti: izčrpanost in ujetost nas pripeljeta do popolne izgube psiho-fizične energije. Hudo razočaranje nad sabo in drugimi lahko sproži hudo depresivno epizodo. Strah pred razvrednotenjem ter izgubo sebe ali naklonjenosti okolice dodatno stopnjuje tesnobnost in sproža hude panične napade. Zaradi teh simptomov pogosto sledi hospitalizacija v psihiatrični bolnišnici. Zlom lahko prinese tudi telesne bolezni, kot sta infarkt in možganska kap. (https://www.psihoterapija-ordinacija.si/dusevne-motnje/izgorelost/kratko-o-izgorelosti )
Pri začetni fazi izgorelosti je hipnoterapija uspešno orodje za premagovanje težav.