Kaj sploh je samozavest?
V slovarju slovenskega knjižnega jezika navajajo, da je samozavest »prepričanost o svojih sposobnostih, znanju in moči«
Samopodoba pa je posameznikovo doživljanje samega sebe. Kaj si mislimo o sebi, o svojih sposobnostih, lastnostih, svoje telesu, svojih uspehih in neuspehih…..
In kaj zdaj naj to pomeni?
Da zaupamo sami vase in v svoje znanje, da se znamo postavit za sebe in da tudi znamo reči kdaj NE in ZDAJ JE PA TEGA DOVOLJ.
Da drugim povemo, da nam nekaj ni všeč in si želimo nekaj drugega…
seveda pa tudi da ne dvomimo vedno v sebe ali je dovolj dobro…ali zmorem to…. ali bom ravnal pravilno….
Da se ne skrivamo za drugimi in za prevelikimi oblačili. Ali da se izogibamo družbi in tudi odgovornosti. Skrivamo pa se kar nas je strah da nismo dovolj dobri, zaželeni, da nas bodo drugi ponižali…..
Ko imamo nizko samopodobo, doživljamo samega sebe kot manj vrednega, nesposobnega, nesprejetega, počutimo se grde in ne prejemamo svojih teles takšnih kot so. O sebi imamo negativna prepričanja, ne cenimo svojega dela in v svojem telesu se ne počutimo dobro. vedno hočemo nekaj drugače, se primerjamo z drugimi, smo jim nevoščljivi in želimo živeti življenje nekoga drugega.
Samopodoba in samozavest se začneta graditi in oblikovati zgodaj v otroštvu, nekateri strokovnjaki menijo da takoj z rojstvom. otrok ponotranji in se nauči skozi dejanja staršev, kako zaupati v sebe. Ter seveda tudi skozi izkušnje ki jih skozi otroštvo pridobiva. Če nikoli ne naredimo dovolj dobro imamo občutek da nismo dovolj vredni in dobri za svoje starše, kasneje za ostale ljudi.. Če pa nam nikoli ne spodleti in seveda nimamo možnosti nič poskusit imamo občutek da ne znamo nič sami storiti in smo nesamostojni. Svoje samospoštovanje otrok gradi na osnovi spoštovanja pomembnih otroku odraslih, z zgledom kako mu to odrasli izkazujejo.
Rodimo se z vsem potrebnim da odrastemo v samozavestno in samozadostne osebe. Od okolice, staršev, sovrstnikov, pomembnih odraslih in nas samih pa je odvisno kako se izoblikujemo,razvijemo.
Vendar je naša samopodoba v veliki meri takšna kakršno so nam vcepili pomembni odrasli, saj so bili oni naš vzor in naše prvo ogledalo.
S pomočjo hipnoterapije in terapevta pa lahko svojo samopodobo in samozavest dobro popravite in okrepite. Skupaj skozi pogovor in hipnozo odkrijeta vzrok nastanka nizke samopodobe in samozavesti. Terapevt vam bo ponudil tehnike in orodja, da se podate na pot gradnje boljše samopodobe in samozavesti.